top of page
Пошук

Не пообіцяти Україні на саміті вступ до НАТО після війни було стратегічною помилкою,-дипломат Брайза


Незгода США та Німеччини пообіцяти Україні запрошення до НАТО після війни є стратегічною помилкою. Про це заявив американський дипломат Метью Брайза в етері Еспресо.

Він зауважив, що стратегічні наслідки саміту у Вільнюсі позитивні й для України, й для НАТО. На початку повномасштабного вторгнення про такий результат можна було тільки мріяти, адже партнери вагалися, чи надавати нам суттєву військову допомогу. Водночас зараз вони зобов'язалися підтримувати Україну до перемоги над РФ.

"Але, зважаючи на це, і на той факт, що я був присутнім на Бухарестському саміті у квітні 2008 року, мене розчарувала позиція президента Байдена та Олафа Шольца, чия попередниця Ангела Меркель заблокувала план дій щодо членства для України та Грузії в Бухаресті, адже зараз з'явилися повідомлення про те, що саме США та Німеччина не погодилися співпрацювати з іншими союзниками щодо формулювань, які б підкреслювали, що Україна отримає запрошення, як тільки буде закінчена війна. Це стратегічна помилка, і, на жаль, досвід Бухарестського саміту нам не допоміг її уникнути", - наголосив дипломат.

Що відомо про саміт НАТО 11-12 липня у Вільнюсі пройшов саміт лідерів країн НАТО. Засідання проходять на рівні лідерів країн та урядів. Уперше саміт приймала Литва.

У зустрічах брали участь лідери 31 країни НАТО включно з президентом США Джо Байденом, додатково запрошені делегації Японії, Південної Кореї, Нової Зеландії, Австралії, України та Швеції. Загалом до Вільнюса мали прибути понад 2400 членів з 48 іноземних делегацій, у тому числі до 40 очільників держав і до 150 інших високопоставлених урядовців. Також у саміті бере участь український президент Володимир Зеленський.

Зокрема, 11 липня саміт НАТО у Вільнюсі ухвалив пакет рішень щодо України: скасовується етап Плану дій щодо членства, а запрошення до Альянсу країна отримає після виконання вимог для вступу і за умови згоди всіх союзників.

Володимир Зеленський обурився наявністю "умов" для отримання Україною запрошення до НАТО та заявив, що це схоже на "неготовність запросити нашу країну до Альянсу".

Країни Альянсу погодили підсумкове комюніке щодо України і заявили, що пам’ятають про зобов’язання 2008 року щодо того, що Україна стане членом НАТО. Також у документі визнали, що сьогодні шлях України до повної євроатлантичної інтеграції вийшов за межі необхідності в Плані дій щодо членства. Країни-члени наголосили, що Україна стає більш оперативною та політично інтегрованою з Альянсом і досягла значного прогресу на шляху до реформ. Додається, що міністри закордонних справ країн НАТО регулярно оцінюватимуть прогрес за допомогою Річної національної програми.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба відреагував на рішення Вільнюського саміту НАТО за підсумками першого дня. Він вважає, що Альянсу не слід зволікати зі вступом України до військово-політичного блоку.

Пізніше він також повідомив, що у НАТО не називали, які умови має виконати Україна для вступу до Альянсу, також невідомо, хто їх має сформулювати.

Володимир Зеленський прокоментував результати саміту НАТО, та заявив, що якби Україна отримала запрошення до Альянсу, то вони "були б ідеальні".

У середу, 12 липня, країни G7 узгодили спільну декларацію, у якій вказані параметри гарантій безпеки для України. До угоди зможуть доєднатися всі охочі країни.


0 коментарів

留言


bottom of page