top of page
Пошук

"Не допустити перемоги ХАМАС і Путіна". Навіщо Байден об'єднав 100 млрд допомоги Україні та Ізраїлю


"Ми не можемо допустити перемоги ХАМАС і Путіна", сказав Байден у зверненні до американців

Президент США Джо Байден заявив, що в історії світу настав "переломний момент". Він також назвав багатомільярдну військову допомогу Україні та Ізраїлю "розумним інвестуванням" у безпеку Америки. Повідомляє BBC NEWS Україна.


У четвер ввечері у прайм-тайм президент Байден виступив із промовою з Овального кабінету у Білому домі. Це лише друге його звернення до нації за його президентство.


Практична мета промови - переконати Конгрес схвалити спільний пакет військової допомоги Ізраїлю та Україні у розмірі понад 100 мільярдів доларів.


Байден оголосив, що надішле "терміновий" запит Конгресу на фінансування допомоги у п’ятницю.


У своєму пристрасному зверненні він також намагався пояснити американським громадянам, чому вони мають перейматися війнами за тисячі кілометрів від свого дому.


І чому американські платники податків повинні надсилати гроші за кордон для досягнення його зовнішньополітичних цілей.


Він розповів, що військова допомога Україні і Ізраїлю є необхідним внеском у майбутню безпеку Америки.


"Це розумна інвестиція, дивіденди з якої у вигляді безпеки Америка отримуватиме поколіннями, – сказав Байден. - Вона допоможе зберегти американських військових. Вона допоможе нам побудувати для наших дітей і онуків світ, який буде безпечнішим, мирнішим і процвітаючим".


Він заявив, що ХАМАС і Росія "прагнуть знищити демократію".


У своїй промові Байден неодноразово ставив в один ряд Путіна і терористів.


"Коли терористи не розплачуються за терор, коли диктатори не розплачуються за агресію, вони несуть ще більше хаосу, смерті і агресії. Вони продовжують діяти, і ціна та загрози для Америки та всього світу продовжують зростати. Тож якщо ми не зупинимо Путіна з його жагою до влади та прагненням контролювати Україну, він не обмежиться лише Україною".


У своєму 15-хвилинному зверненні президент також засудив будь-які акти ненависті проти євреїв чи мусульман у США. Він згадав смертельний напад на шестирічного хлопчика палестинського походження у Чикаго цього тижня.


Скільки грошей?
Американські реактивні артилерійські системи HIMARS дали Україні можливість завдавати ударів по складах зброї на окупованих територіях

Білий дім поки що офіційно не оприлюднив подробиці очікуваного пакета допомоги.


Але американські ЗМІ, посилаючись на свої джерела в уряді, зазначають, що допомога включатиме:

60 млрд дол. для України та поповнення запасів США

14 млрд дол. для Ізраїлю

10 млрд дол. на гуманітарну допомогу

7 млрд дол. для Індо-Тихоокеанського регіону, зокрема Тайваню

14 млрд дол. на охорону кордонів США


Демократи сподіваються, що, об’єднавши різні пакети допомоги, вони зможуть заручитися підтримкою фінансування України, проти чого виступають деякі республіканці.


За даними Кільського інституту світової економіки, з початку війни в Україні у лютому 2022 року адміністрація Джо Байдена та Конгрес США надали Україні понад 75 млрд дол. гуманітарної, фінансової та військової допомоги.


Близько 60% цієї суми пов’язано з військовими, наприклад, на озброєння та допомогу у сфері безпеки.


Ізраїль є найбільшим сукупним одержувачем військової допомоги США з часів Другої світової війни.


За даними дослідницької служби Конгресу, на сьогодні США надали Ізраїлю 158 млрд дол. допомоги.


У 2023 році США виділили Ізраїлю 3,8 мільярда доларів на військове фінансування.


Це частина 10-річної угоди, підписаної під час адміністрації колишнього президента США Барака Обами. В її рамках США пообіцяли виділити 38 млрд дол. військової допомоги Ізраїлю з 2019 по 2028 рік.


Чи ухвалить Конгрес це рішення?

Запит Байдена надійде до фактично замороженого Конгресу, оскільки республіканці Палати представників досі не змогли обрати спікера замість Кевіна Маккарті, який втратив свою посаду більш ніж два тижні тому.


Лідер республіканців у Сенаті висловив готовність підтримати цей проєкт, але всередині партії є опозиція.


Вісім республіканців на чолі з сенатором від Канзасу Роджером Маршаллом заявили у листі: "Це два окремих і непов’язаних конфлікти, і було б неправильно використовувати підтримку Ізраїлю, щоби надати додаткову допомогу Україні".


Сенатор-республіканець від штату Огайо Джей Д. Венс назвав "огидним" те, що Байден повʼязав між собою ці два конфлікти.


"Він використовує мертвих дітей в Ізраїлі, щоби продати свою катастрофічну політику щодо України", - написав Венс у соцмережі X після виступу.

Чи стане відсутність спікера у Палаті представників США перешкодою для допомоги Ізраїлю й Україні

В уряді також є невдоволення виділенням допомоги Ізраїлю. У четвер в адміністрації Байдена чиновник держдепартаменту Джош Пол подав у відставку на знак протесту проти рішення США продовжувати надсилати зброю Ізраїлю.


Пол, який очолював бюро, що наглядає за передачею зброї, сказав ВВС, що, на його думку, дії Ізраїлю порушують положення законодавства США, спрямовані на обмеження продажу зброї порушникам прав людини.


Утім, жоден закон не може бути ухвалений Палатою представників, якщо вона не має постійного спікера.


Республіканці, які мають незначну більшість у палаті, не можуть домовитися між собою щодо кандидата, спричинюючи параліч у роботі нижньої палати парламенту.


Тож, попри широку підтримку фінансування України й Ізраїлю у Сенаті, ухвалити її не можливо без згоди Палати представників.


Конфлікт на Близькому Сході активізував зусилля якнайшвидше обрати спікера, оскільки багато республіканців прагнуть схвалити екстрену допомогу Ізраїлю.


Але поки що неясно, як і коли це станеться.0 коментарів

Comments


bottom of page