top of page
Пошук

Мар'їнки фактично не існує: в ISW прокоментували захоплення міста окупантами

Російські війська, ймовірно, захопили Мар'їнку в Донецькій області. Однак, це є обмеженою російською тактичною вигодою і не передбачає будь-якого значного в оперативному плані просування. Про це повідомляє Gazeta.ua з посиланням на Інститут вивчення війни (ISW).


Міста, яке окупанти намагалися взяти ще з 2014 року, на сьогодні фактично не існує - воно перетворилося на руїни.


Опинившись там, росіяни навряд чи зможуть здійснити швидкий оперативний наступ із населеного пункту на інші напрямки.


На думку аналітиків, "захоплення" Мар'їнки "допоможе" військам РФ в оперативному значенні, якщо вони зможуть значно покращити свою здатність здійснювати швидкий механізований наступальний рух. Але поки агресор не виявляє жодних ознак того, що це відбулося.


25 грудня міністр оборони РФ Сергій Шойгу відзвітував диктатору Володимиру Путіну про "повне захоплення Мар'їнки".


Наступного дня головнокомандувач Збройних сил України генерал Валерій Залужний заявив, що Сили оборони частково виведено з Мар'їнки, проте додав, що захисники все ще діють на північній околиці та підготували оборонну лінію за межами міста, якого вже не існує.


На кадрах із геоприв'язкою, опублікованих 25 грудня, видно, що російські війська просунулися у північних районах Мар'їнки. За оцінками ISW, найімовірніше, окупанти контролюють більшу частину, якщо не все місто, незважаючи на те, що візуального підтвердження його захоплення Росією станом на 26 грудня не спостерігалося.


Путін стверджував, що цей маневр дозволить військам РФ відтіснити українські бойові підрозділи від окупованого Донецька та створить ширший оперативний простір для російських сил. На цьому тлі багато кремлівських пропагандистів тиражували новини щодо Мар'їнки, заявляючи про "тактичну перемогу" і стверджуючи, що це дозволить армії країни-агресора проводити наступальні операції в напрямку населених пунктів за 15 км на захід від міста "найближчими тижнями та місяцями, створюючи загрозу довколишнім українським наземним комунікаціям".


Аналітики нагадали, що російські війська намагалися захопити Мар'їнку з 2014 року та щодня проводили лобові атаки на місто з початку повномасштабного вторгнення в Україну в лютому 2022 року. А з початку жовтня 2023-го ці атаки посилилися. Нині обидві сторони визнали, що бойові дії повністю зруйнували Мар'їнку, де до повномасштабної війни мешкало близько 9000 осіб.


"Невелике і повністю зруйноване містечко не дає російським військам надійного плацдарму для проведення подальших наступальних операцій. Мар'їнка розташована менш ніж за кілометр від лінії фронту до вторгнення, і українські сили вже давно зміцнили багато прилеглих населених пунктів, які російські війська також намагаються захопити", - зазначають в ISW.


За даними аналітиків, з 24 лютого 2022 року російська армія просунулася до Мар'їнки приблизно на три кілометри в глибину, і немає жодних ознак того, що швидкість її просування до наступних населених пунктів, визначених Кремлем як "тактичні цілі", буде швидшою. Особливо з урахуванням темпів виснаження, з яким ЗС РФ довелося захоплювати невеликий населений пункт безпосередньо на кордоні з територією, яку Росія контролює з 2014 року.


Примітно, що "взяття" Мар'їнки Росією відбулося після кількох місяців дуже незначних успіхів і не є результатом раптового швидкого механізованого російського наступу. З весни 2022 року війська РФ не проводили жодної операції, яка б призвела до швидкого і механізованого наступу, а можливості країни-агресора з проведення механізованого маневру, необхідного для цього, серйозно погіршилися.


Нещодавно окупанти продемонстрували відсутність цих можливостей у невдалих хвилях масованих атак задля захоплення Авдіївки на Донеччині, і ці наступальні операції призвели до подальших втрат бронетехніки, що спонукало російське командування перейти до наземних атак із використанням важкої піхоти. Також для ведення швидкої маневреної війни ворогу необхідні боєздатні механізовані підрозділи, а російські угруповання, які брали участь у захопленні Мар'їнки, переважно є елементами погано навчених і менш ефективних підрозділів із так званої ДНР.


"Російські війська навряд чи зможуть зробити швидкий оперативний наступ із Мар'їнки. А повідомлення про захоплення Росією населеного пункту створюють умови лише для обмежених подальших тактичних успіхів", – йдеться у повідомленні ISW.


0 коментарів

Comentarios


bottom of page