top of page
Пошук

“Золоті пляжі” та “ремонт гнилої буханки”: прокуратура розслідує бюджетні “розпили” на столичному КП

Оновлено: 10 трав. 2023 р.


Фото: колаж КВ

Столична прокуратура розслідує факти можливих розтрати і привласнення бюджетних коштів посадовцями КП “Плесо”. Правоохоронці припускають, що дане підприємство за сумнівних обставин в 2019-2021 роках витратило близько 53 млн гривень. Зокрема, мова йде про завищення вартості робіт при здійсненні капітальних ремонтів трьох київських пляжів (“Чорторий”, “Галерна” і “Троєщина”), що стало наслідком закупівлі дитячих майданчиків та туалетів за “неринковими” цінами. Також у прокуратурі вважають, що КП “Плесо” просто “списало” кошти, які начебто витрачалися на ремонт його автомобіля УАЗ, адже транспортний засіб по факту вже гниє в розібраному стані. Віднайти усі ці “гріхи” слідчим допомогли аудитори КМДА – саме на підставі перевірки від “ревізорів” столичної мерії, яка зафіксувала мільярдні порушення в роботі КП “Плесо”, було відкрито це кримінальне провадження. Повідомляє КиївВлада.


Як стало відомо KВ, наразі правоохоронці розслідують факти можливих бюджетних зловживань з боку посадовців КП “Плесо”.


Відповідне слідство здійснюється в рамках кримінального провадження №12020100040005312, яке було відкрито Дніпровською окружною прокуратурою Києва 15 березня 2023 року. Попередня правова кваліфікація злочинів, які були вчиненні фігурантами даної справи – ч. 2 ст. 191 Кримінального кодексу України (привласнення, розтрата майна або заволодіння ним шляхом зловживання службовим становищем).


В ході розслідування правоохоронці встановили, що службові особи КП “Плесо” за попередньою змовою із посадовими особами суб`єктів господарювання вчинили розтрату та привласнення бюджетних коштів при проведенні в 2019-2021 роках процедур публічних закупівель. Таким чином, за інформацією слідства, міському бюджету Києва було заподіяні збитки на поки що не встановлену суму.


Зазначимо, про такі факти прокурорам стало відомо з аудиторського звіту №070-2-04/19 від 19 грудня 2022 року, який було підготовлено Департаментом внутрішнього фінансового контролю та аудиту Київської міськдержадміністрації (КМДА) за результатами перевірки фінансово-господарської діяльності КП “Плесо” за 2019-2020 роки та І квартал 2021 року.


Що розслідують правоохоронці

В рамках слідства прокуратура, серед іншого, зацікавилася капітальними ремонтами благоустрою трьох столичних зон відпочинку (пляжів) – “Галерної”, “Чортория” і “Троєщини” (на колажі). Відповідні роботи на замовлення КП “Плесо” у 2018-2019 роках виконували ТОВ “БК “Крейтон”, ПП “Спец-Ком” і ТОВ “Будівельні технології” відповідно, а їхня загальна вартість за договорами підряду мала скласти 52,8 млн гривень.

Процес капітального ремонту благоустрою зони відпочинку “Галерна” (фото – КП “Плесо”)

За інформацією правоохоронців, вказані процедури закупівлі могли бути проведені посадовими особами “під конкретних учасників”. В прокуратурі вважають, що у зв'язку з тим, що посадовці КП “Плесо” до проведення відповідних тендерів не проаналізували, скільки насправді коштують такі послуги, до актів приймання виконаних робіт було включено різне устаткування, вартість якого в рази перевищує ринкову вартість аналогів.


Зокрема, як встановили прокурори, на пляжі “Галерна” були встановлені два дитячі ігрові комплекси вартістю по 415 тис. гривень кожен, тоді як “в Інтернеті” вони коштують від 60 тис. до 100 тис. гривень. У свою чергу, в зоні відпочинку “Троєщина” підрядник встановив 2 громадські вбиральні (туалетні контейнери) загальною вартістю 2 млн гривень при “ринковій вартості” таких споруд в районі близько 200-600 тис. гривень "за штуку" в залежності від розміру та якості.


Крім того, за даними прокуратури, КП “Плесо” могло переплатити за встановлення на пляжі “Чорторий” трьох модульних складських приміщень з металопрофілю загальною площею 43,2 кв.м. (це своєрідні ангари для зберігання господарського інвентаря. – KВ). Правоохоронці з'ясували, що підприємство заплатило за це підряднику 1,62 млн гривень, відповідно – вартість 1 кв.м. таких ангарів склала 37 тис. гривень. Втім, як з'ясувало слідство, “на ринку” встановлення і облаштування таких споруд коштує близько 5 тис. гривень за 1 кв.м. І при цьому за таку ціну можна отримати приміщення, утеплені пінополіуретаном, а не деревинно-стружковою плитою (ДСП), як це було в зоні відпочинку “Чорторий”.


Також слідство звернуло увагу на сумнівні витрати коштів на ремонт та обслуговування автомобіля УАЗ-3909 2001 року випуску (в народі такі машини називають “буханка”. – KВ), що знаходиться на балансі КП “Плесо”. Прокуратура встановила, що в 2020 році на це було витрачено 111,1 тис. гривень, і тоді автомобіль обліковувався як технічно-справний. Разом з тим, як з'ясували правоохоронці, насправді транспортний засіб знаходиться у занедбаному стані: у нього був знятий двигун, днище та кузов були знищені корозією і при цьому кузов та рама зовсім знаходилися в різних місцях. На думку слідства, це може свідчити про розтрату та привласнення бюджетних коштів шляхом їхнього "безпідставного списання за роботи, які фактично не проводились”.


Ще 13 квітня 2023 року Дніпровський районний суд надав прокурорам дозвіл на вилучення документів, що стосуються згаданих вище витрат (проєктної та технічної документація, договорів підряду, актів виконаних робіт тощо). Ця документація, як вважають правоохоронці, може зберігатися в приміщеннях на вул. Сім'ї Хохлових, 15 (юридична адреса КП “Плесо”) та вул. Микільсько-Слобідській, 7 (фактична адреса офісу КП “Плесо”).

Скриншот судової ухвали від 13 квітня 2023 року

Що цікаво, у відповідній судовій ухвалі приховано інформацію, що слідство здійснюється саме за фактами порушень на КП “Плесо” – в документі воно названо “КП “ІНФОРМАЦІЯ_1”. Також в ухвалі не зазначено адреси, за якими мають бути проведені вилучення документів, та не вказано назви компаній-підрядників – усе це КВ встановила “методом аналізу супутніх даних”. Схожим чином, нагадаємо, в судових ухвалах була подана інформація щодо одного з розслідувань за фактами “бюджетних розпилів” на КО “Київзеленбуд”. Вочевидь, це робиться недарма: можна припустити, що керівники столичних КП, завдяки зв'язкам з правоохоронцями та суддями, добиваються “засекречування” даних, щоб журналісти і громадськість не довідалися про їхні гріхи.


Нагадаємо, в рамках вищезгаданого аудиту було встановлено, що КП “Плесо” за два з гаком роки допустило порушень та недоліків на суму близько 983,4 млн гривень, що призвело до втрати 64,5 млн гривень та неефективного використання комунального майна та бюджетних коштів на суму 32,8 млн гривень. Зокрема, аудитори КМДА з'ясували, що це підприємство не контролювало використання комунального майна, ігнорувало факти сумнівного будівництва у прибережних захисних смугах, недоотримувало орендну плату від розважальних закладів, що розташовані на пляжах, а при реалізації деяких “мільйонних проєктів” з благоустрою та реконструкції була суттєво завищена вартість робіт.


За результатами перевірки керівництву КП “Плесо” було надано 53 зауваження щодо усунення порушень, і станом на сьогодні лише близько половини таких рекомендацій були повністю враховані.


Скандальний бекграунд

Усі три згадані в судовій ухвалі підрядники є активними учасниками тендерів, що проводять різні державні та комунальні структури Києва. Так, ТОВ “Будівельні технології” має на своєму рахунку 32 договори підряду на загальну суму 86,1 млн гривень, ПП “Спец-Ком” – 22 договори на 48,2 млн гривень, а ТОВ “БК “Крейтон” – 3 договори на суму 12 млн гривень. При цьому, перші дві компанії є постійними “партнерами” КП “Плесо” – на двох вони уклали з цим підприємством 31 угоду на суму близько 116 млн гривень.


Раніше, в 2019 році, правоохоронці вже цікавилися “співпрацею” між КП “Плесо” і ПП “Спец-Ком”, і тоді у Нацполіції також звернули увагу на реалізацію проєкту з капітального ремонту благоустрою зони відпочинку “Чорторий”. Серед іншого, навесні 2019 року слідчі встановили, що ці роботи не проводилися, не дивлячись на те, що та частина капремонту, яка повинна була бути виконана в 2018 році, вже була оплачена. Втім, довести вину замовника та підрядника правоохоронці не змогли або не захотіли – справа щодо цього порушення так і не була передана в суд.


Як неодноразово повідомляла KВ, діяльність КП “Плесо” регулярно критикується аудиторами столичної міськдержадміністрації КМДА та звертає на себе пильну увагу правоохоронних органів.


Так, у 2019 році Департамент внутрішнього фінансового контролю та аудиту КМДА встановив, що з початку 2016 року по перше півріччя 2018 року включно КП “Плесо” викривляло фінансову звітність та допустило фінансових порушень на суму 613,8 млн гривень, що призвело до втрати 14 млн гривень і створило ризик втрат 77,8 млн гривень. При цьому, “ревізори” навіть не змогли зрозуміти, за якими критеріями це КП встановлює ціни на ряд своїх послуг, а перевірити, як підприємство прибирало столичні пляжі та зони відпочинку, взагалі було нереальною задачею, адже у документах була відсутня навіть площа цих об'єктів.


У 2020 році столична прокуратура відкрила кримінальне провадження за фактом “бюджетних розпилів” при здійсненні капремонту гідротехнічних споруд та розчистці струмка Сирець. Правоохоронці встановили, що міський бюджет Києва при реалізації цього проєкту міг втратити понад 1 млн гривень. За результатами слідства прокуратура склала обвинувальні акти у відношенні двох посадовців КП “Плесо” (заступника начальника відділу проєктування та підготовки будівництва та інженера технічного нагляду) і директора компанії-підрядника ТОВ “ДК “Мідас”. Наразі обвинувальні вироки по цьому провадженню ще не винесені.


При цьому, кримінальні провадження щодо зловживань з боку посадовців КП “Плесо” дійсно іноді “доходять” до вироків суду.


Наприклад, у вересні 2021 року Дніпровський районний суд Києва визнав екс-гендиректора цього підприємства Олега Юсипенка (на колажі ліворуч) невинним у службовій недбалості при будівництві берегоукріплювальних споруд та зони відпочинку вздовж Русанівської протоки. Слідчі Нацполіції не змогли переконати суддю Галину Галигу у тому, що столичний бюджет втратив на цих роботах 1,56 млн. гривень. Схоже, не останню роль такому розвитку подій зіграло те, що аудитор, який виявив порушення при виконанні цього підряду, на суді не зміг згадати обставини перевірки.


У столичній прокуратурі з таким судовим вердиктом не погодилися, у зв'язку з чим правоохоронці подали відповідну апеляційну скаргу. Втім, 30 січня 2023 року Київський апеляційний суд залишив її без задоволення. Варто зазначити, що ті порушення при благоустрої пляжів, які описує Дніпровська окружна прокуратура, також, ймовірно, були допущені КП “Плесо” саме “за каденції” Олега Юсипенка – він очолював це підприємство з вересня 2017 року по грудень 2019 року.


Нагадаємо, обов'язки генерального директора КП “Плесо” з 26 квітня 2021 року виконує заступник керівника цього підприємства В'ячеслав Савицький (на колажі праворуч). Його попередниками на цій посадці були Григорій Сойкіс (з січня по лютий 2020 року) та Віталій Боярчук (з лютого 2020 року по квітень 2021 року).


Вказане КП підпорядковане Управлінню екології та природних ресурсів КМДА, яким з 11 січня 2021 року керує Олександр Возний. Раніше, з 26 липня 2018 року до 21 травня 2020 року, це управління очолював Андрій Мальований. Після звільнення Мальованого та до призначення Возного обов'язки начальника згаданого управління виконував заступник керівника цієї структури Олександр Савченко.


Сферою екології столиці вже близько восьми років опікується заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.


0 коментарів
bottom of page