top of page
Пошук

Загроза державного перевороту в Молдові: що відомо про плани Росії


Кремль може використати Придністров’я для дестабілізації ситуації.

Президентка Молдови Мая Санду заявила про плани Росії здійснити державний переворот у Кишиневі. Зі слів Санду, Росія хоче змінити владу в її країні за допомогою протестів опозиції, щоб використати Молдову у війні проти України. “Це короткостроковий план, який передбачає диверсії із залученням осіб з військовою підготовкою, переодягнених у цивільне. Вони планують насильницькі дії, у тому числі напади на деякі держустанови і захоплення заручників”, – сказала вона. Про це пишуть Економічні новини з посиланням на ТСН.

Заява Санду викликала глибоке занепокоєння на Заході. Офіційний представник Держдепу Джон Кірбі заявив, що США підтримують народ і уряд Молдови. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив про необхідність посилення допомоги Молдові та Грузії. Своєю чергою, Кремль відкидає всі звинувачення в підготовці держперевороту.

Придністров’я може стати “точкою напруги” Росія, дестабілізуючи ситуацію в Придністров’ї, може реалізувати в Молдові “український сценарій” 2014 року, який буде передбачати бойові дії. Таку думку висловив головний редактор воєнного порталу Defence Express Олег Катков в інтерв’ю ТСН.ua.

“РФ через те, що не було відповідної реакції в світі, в першу чергу Заходу, відпрацювала проксі-війни. Територія Придністров’я, підконтрольна РФ, не визнана жодною країною світу, але існує дуже давно. Вона в будь-який момент може стати точкою напруги для Молдови, яка об’єктивно не має потужних збройних сил. У випадку агресивних дій проксі-сил РФ у Придністров’ї, вона, скоріше за все, зіткнеться з тією ж ситуацією, що й Україна 2014 року“, – вважає Катков.

Експерт наголосив на важливості реакції НАТО на цю ситуацію і не виключив, що “Румунія цілком може допомогти Молдові, і не в межах НАТО, а самостійно”. Сила Молдови – в союзниках.

Україна та Румунія як сусіди Молдови не допустять дестабілізації в регіоні. Таку думку висловив в ексклюзивному інтерв’ю ТСН.ua військовий експерт, голова Українського центру безпеки та співпраці Сергій Кузан.

“Збройні ресурси Молдови досить обмежені, але сила Молдови – в її союзниках з обох сторін. І Румунія, і Україна є найближчими союзниками, і разом, я впевнений, ми зможемо ліквідувати російський анклав Придністров’я і всю російську агентуру, яка за ці роки набрала сили, і сьогодні досить вільно діє на території Молдови“, – заявив він.

За його словами, таке бажання нарешті з’являється і в керівництва Молдови: “Звільнений був очільник уряду – замість економістки став фахівець з безпеки. Молдова розуміє і серйозно ставиться до цих загроз. Прийнято низку законів, якими обмежуються ключові особи, задіяні в російському анклаві Придністров’я”.

Як наголосив експерт, “військово-політичний союз Молдови, Румунії та України є питанням виживання для цієї держави, якщо ми не хочемо отримати якийсь спалах російської активності у регіоні”.

Довідка: що відбувається в Молдові Президент України Володимир Зеленський 9 лютого повідомив, що розвідка перехопила план Росії щодо дестабілізації політичної ситуації в Молдові, захоплення влади в країні й знищення демократичного порядку.

Секретар РНБО України Олексій Данілов 11 лютого попередив владу Молдови, що РФ планує влаштувати держпереворот. За його словами, РФ відправила до Туреччини чеченських бойовиків, які згодом можуть опинитися в Кишиневі.

13 лютого президентка Молдови Мая Санду підтвердила, що українська сторона передала їй плани Кремля щодо дестабілізації ситуації. Президентка зазначила, що силові структури Молдови готуються запобігати цим провокаціям і тримають ситуацію під контролем.

У Росії очікувано відхрестились від будь-яких звинувачень у підготовці провокацій в інших країнах. Речниця МЗС РФ Марія Захарова назвала “необґрунтованими та бездоказовими” заяви президентки Молдови про підготовку проросійського перевороту.

Раніше міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров називав Маю Санду “незаконно обраною” президенткою. Лавров заявляв, що Молдова “потрапила під вплив Заходу” і перетворилася на “анти-Росію”.

Керівник Служби інформації та безпеки Молдови Александру Мустяце попереджав про плани Росії вторгнутися до Молдови 2023 року. За його словами, реалізація цього сценарію залежить від розвитку війни в Україні.

0 коментарів
bottom of page