top of page
Пошук

В центрі Києва знайшли печеру часів Київської Русі. Що з нею буде далі? Розповідає експерт


Фото: Facebook Дмитра Перова

В історичному центрі Києва знайшли древню печеру часів Київської Русі. За яких обставин її виявили, стільки років знахідці та якою буде її подальша доля? Все це радіо Культура дізнавалось у пам’яткоохоронця, експерта Центру розвитку міст Дмитра Перова. Повідомляє Українське радіо.


"На Вознесенському узвозі колись знаходився будинок, який належав нашій родині, проте в 1979 році його визнали аварійним та почали розбирати. Мою родину відселили з Подолу, ми переїхали в іншу частину міста, але пам’ять й розповіді мами та бабусі про будинок збереглися. Й фактично за цими оповідками вдалося знайти таку археологічну знахідку.


Я був на тому місці лише кілька разів: від будинку залишилася фасадна стіна і я, коли проходив там, мимоволі звертав увагу на неї, на фасад, який залишався в чагарниках, кущах. Але три місяці тому я дізнався, що цю ділянку хочуть забудувати: був проєкт рішення Київради про передачу цієї ділянки під забудову. І ми з друзями вирішили здійснити маленьку експедицію і пошукати печери, про які розповідала бабуся, адже це було на рівні якоїсь легенди і потім ми б вже не змогли її перевірити", — розповів Дмитро Перов.


За словами експерта Центру розвитку міст, подальша доля ділянки та знахідки поки що невідома, хоча міська рада Києва відклала рішення щодо дозволу на її забудову: "Проте немає гарантії, що через якийсь час проєкт цього рішення знову не потрапить на голосування і цю унікальну місцину Києва не віддадуть під будівництво чергового житлового комплексу. Але сподіваюся, що суспільний розголос, який здійнявся довкола цієї ситуації, допоможе врятувати печери".


"Йдеться про цілий печерний комплекс — чотири окремі печери. На сьогодні з них досліджені лише дві: в одну можна потрапити, пролізти, а друга — дуже суттєво замулена, засипана, тож там треба додатково розчищати проходи для того, щоб можна було повністю її дослідити. Зараз можна пройти і подивитися десь 38-39 метрів території. Також в цій печері є підземна кімната та збереглися різні написи — печерні ієрогліфи", — розповів Перов.


Власне ці написи, за словами експерта, можна віднести до часів Київської Русі: "Однак ми знайшли й варязькі символи, які використовувалися й в період ранньої Русі, коли вона значно залежала від варязьких правителів. Проте може йтися й доруський період V-IV століття до нашої ери. В будь-якому випадку, потрібні подальші дослідження".


"Останні печери, яку відкрили в Києві, — це Змієвий комплекс, які знайшли в 1980-х роках. З 1985 року масштабних печерних комплексів на території Києва не виявляли та не досліджували", — підсумував Дмитро Перов.

0 коментарів
bottom of page