Сергій Станіславович Коваленко

2021-12-10

Ще одним нововведенням, яке я запровадив у своїй книзі "Військо Запорозьке 1578 - 1599 років: перша республіка", є відокремлення так званого "повстання Наливайка 1594 - 1596 років" від війни Війська Запорозького проти Речі Посполитої 1591 - 1599 років. Це були два паралельні процеси різної природи і Семерій Наливайко зі своєю 3-тисячною командою до Війська Запорозького не належав, але в кількох епізодах діяв разом з ним. До таких епізодів належать дві протиосманській виправи восени 1594 і навесні 1595 років, а також бої проти військ Речі Посполитої весною-влітку 1596 р. Під час останніх, впродовж приблизно тижня, Наливайко був наказним гетьманом об'єднаних сил, оскільки Гетьман Війська Запорозького Матвій Шаула у бою в урочищі Гострий Камінь під Білою Церквою 3 квітня 1596 року був тяжко поранений і призначив замість себе керівником війська Наливайка. Через кілька днів, коли військо прибуло до Трипілля, там було проведено раду, на якій Гетьманом Війська Запорозького був обраний Григорій Лобода, який і раніш бував Гетьманом.
Подальша воєнна кампанія склалася невдало для Війська Запорозького. В урочищі Солониця під Лубнами, як відомо, воно зазнало поразки від війська, очолюваного польним коронним гетьманом Станіславом Жолкевським. Загинув Гетьман Григорій Лобода. Проте, й драматизувати цієї події не варто. Головні сили Війська Запорозького, очолювані новим Гетьманом Криштофом Кремпським, вирвалися з оточення, відсупили на Запорожжя і війна запорожців проти Речі Посполитої продовжувалася аж до 1599 року, коли Річ Посполита мусила з ними замиритися на умовах їх участі у війні за Прибалтику.
Тож війна 1591 - 1599 років між Військом Запорозьким та Річчю Посполитою завершилася з рахунком 0:0. І аж ніяк не поразкою Війська Запорозького.
Не треба шукати поразок там, де їх немає.
Слава Україні!

Цех майстер
Цех майстер

Describe your image

press to zoom
Цех майстер
Цех майстер

Describe your image

press to zoom
1/1